Capoeira deu a Volta ao Mundo!

23 marca 2013 / 19:27
4 komentarze

Pamietacie ? Volta ao Mundo – Dwoch facetow, trzy pasje, jeden cel!

Przez rowno 188dni pelnych przygod przemierzalismy swiat na motocyklach tylko w jednym celu: Aby praktykowac Capoeira u zrodla, czyli w stolicy kultury afro-brazylijskiej w Salvador/Bahia w Brazylii. Szalone, to prawda! – Zrobilismy to z czystej pasji!

W skrocie, dla tych co nie do konca wiedza czym jest Capoeira: To brazylijska sztuka walki, o korzeniach afrykanskich. Pierwsze formy tej nowej dyscypliny dotarly do Brazylii ok. XVI wieku. Portugalczycy kolonizujac nowe lady wykorzystywali do pracy afrykanskich niewolnikow. Wiekszosc pochodzila z roznych plemion zachodniej oraz centralnej Afryki. A ze wzgledu na najkrotsza droge morska docierali w okolice obecnego stanu Bahia. Po katorzniczej pracy na plantacjach, afrykanie nie zapominali o swojej kulturze i przynaleznosci. Przy ogniskach, wspolnie muzykowali oraz praktykowali tradycyjne tance. Wiekszosc tancow oraz obrzedow wojennych nasladowaly zachowania zwierzat. Niestey wizja nadchodzacego „konca”, zmobilizowala afrykanow do praktykowania form atakow i obrony. Kolonizatorzy jak i wlasciciele plantacji z oczywistych powodow nie zezwalali na bezposredni trening walki. Czarni sprytem przemycali i ukrywali go w formie tanca, ktory w niedlugim czasie stal sie ich jedyna bronia w walce z oprawca. Tym, ktorym udalo sie uciec, grupowali sie w lasach tworzac armie gotowe do rewolucji. Tak, prostymi slowami mozna opowiedziac historie Brazylii, niewolnictwa oraz Capoeira.

Praktykowanie Capoeira przez dlugi czas bylo nielegalne w Brazylii, w ten sam sposob okreslano przestepcow oraz zlodzieji. Jej obraz zmienil dopiero Manuel dos Reis Machado, zwany Mestre Bimba. Tworca pierwszej szkoly stylu „Luta Regional Baiana” oraz mediator przekonywujacy rzad brazylijski o istocie kulturalnym tej sztuki. Bimba byl prekursorem aktualnie znanej i praktykowanej formy Capoeira. W swojej akademii ustematyzowal formy atakow oraz unikow w 8 podstawowaych sekwencjach, dajac fundamenty nowego sportu. Po jego smierci, akademia zarzadzal Mestre Vermelho 27 zakladajac Associacao de Capoeira Mestre Bimba z ktorej wywodza sie nasi obecni nauczyciele: Mestre Bamba, Mestre Marinheiro, Mestre Zambi, Mestre Traira, Mestre Saguin, Mestre Nelsinho oraz wielu innych.

W latach 80/90. Capoeira zdobywala popularnosc na swiecie tak, by w ok.1998r oczarowac Polske na dobre. Jej prekursorem w naszym ojczystym kraju byl Adam Faba – Sem Memoria (Maxa pierwszy nauczyciel). Dawniej utytulowany karateka nawiazal wspolprace z min. ACMB zapraszajac brazylijskich nauczycieli na warsztaty oraz obozy szkoleniowe. Dzieki jego starania, polacy mieli szanse uczyc sie od najwiekszych specjalistow stylu. Wielu z nich osiagnelo wysokie stopnie wtajemniczenia i do dzis przekazuja wiedze dalej, czego najlpeszym przykladem jestem ja- Max i zarzadzana przez jego najlepszych uczniow akademia www.capoeira.poznan.pl. Historia poczatkow Lukasza niewiele sie rozni, zobaczyl Capoeira w akademii Maxa, aby pozniej praktykowac w sekcji warszawskiej pod okiem Andrzeja Kazimierczaka – Vivido www.capoeira.warszawa.pl.

Capoeira nie jest oficjalna dyscyplina olimpijska. Trenuje sie ja z czystej pasji. Nie istnieja medale, dyplomy czy wyroznienia. Capoeira sie gra, Capoeira sie jest. Wygrane i przegrane sa chwilowe, a w kazdym momecie mozna zaczac rywalizacje od nowa (Volta do Mundo). Jest forma interdyscyplinarna: laczy sztuke walki, taniec a nawet popisy akrobatyczne. Pod wplywem rytmu tradycyjnych instrumentow, gracz zmienia sie niczym kameleon z artysty w wojownika. Jej popularosc jest fenomenem swiatowym, jednak efekty wymagaja wielu lat zdycyplinowanego treningu pod okiem najlepszych.

Przez swoja skomplikowana historie Capoeira jest obecnie nowoczesnym symbolem demonstracji wolnosci oraz niezaleznosci – podobniej jak nasze motocykle… Axe’

Podziel się:
Kategorie: Brazylia, Capoeira, Salvador, Uncategorized
 

Komentarze (4)

Wspierają nas